Text Size:   A+ A- A   •   Text Only
Find     
Site Image

DSL Staff Directory

Director's Office


NAME|EMAIL TITLE PHONE NUMBER 
Mary Abrams  Director 503-986-5224
Lorna Sta​fford Executive Assistant  503-986-5224
Julie Curtis Public Information Manager 503-986-5298
Chris Castelli Senior Policy & Legislative Analyst 503-986-5280
Kirk Jarvie Senior Policy & Legislative Analyst ​503-986-5320

Back to Top

​​Aquatic Resource Management


NAME|EMAIL TITLE PHONE NUMBER 
Bill Ryan  Assistant Director  503-986-5259
Cathy Gregory Executive Assistant ​503-986-5245
Pablo Martos PDX Harbor Proprietary Coordinator 503-986-5262


PLANNING AND POLICY

Eric Metz Planning and Policy Manager       503-986-5266
Dana Field
Mitigation Specialist 503-986-5238
Dana Hicks
Mitigation Specialist ​503-986-5229
Nancy Pustis Proprietary Specialist 503-986-5308
​Kathy Verble Aquatic Resource Specialist ​503-986-5321
Jevra Brown Aquatic Resource Planner
503-986-5297

WESTERN OPERATIONS

Lori Warner-Dickason Field Operations Manager       503-986-5271
Christy Leas Waterways Technician 503-986-5274
Metro (Multnomah, Washington, Clackamas Counties) ​ ​
Melinda Butterfield Aquatic Resource Lead-Mutnomah, Enf/Monitoring for Washington ​503-986-5202
Anita Huffman Aquatic Resource Coordinator-Clackamas, Permits for Washington 503-986-5250
Justin Russell Proprietary Coordinator ​503-986-5219
​Peter Ryan Jurisdiction Coordinator
503-986-5232
​Pablo Martos Proprietary Coordinator-​Lower Willamette ​503-986-5262
​​​Northwest (Columbia, Clatsop, Tillamook, Yamhill, Polk, Marion Counties)
​Dan Cary Aquatic Resource Lead-Columbia, Clatsop ​503-986-5302
Michael DeBlasi Aquatic Resource Coordinator-Tillamook, Yamhill, Polk, Marion ​503-986-5226
Patricia Fox ​Proprietary Coordinator 503-986-5233
Chris Stevenson
​Jurisdiction Coordinator ​503-986-5246
Midwest (Lincoln, Benton, Lane, Linn) ​ ​
​Charles Redon Aquatic Resource Lead-Lane, Linn ​503-986-5305
​Carrie Landrum ​Aquatic Resource Coordinator-Lincoln, Benton ​503-986-5285
Chuck Perino​ Proprietary Coordinator ​503-986-5288
Lauren Brown Jurisdiction Coordinator ​503-986-5218
​Southwest (Douglas, Coos, Curry, Josephine, Jackson, ODOT) ​ ​
Russ Klassen ODOT Liaison and Jurisdiction Lead  ​503-986-5244
​Bob Lobdell Aquatic Resource Coordinator-Curry, Coos, Jackson ​503-986-5282
​Melody Rudenko Aquatic Resource Coordinator-Douglas, Josephine ​503-986-5268
Gerry Hutson ​Proprietary Coordinator ​503-986-5291
​Lynne McAllister ​Jurisdiction Coordinator ​503-986-5300
EASTERN OPERATIONS
Lanny Quackenbush Eastern Region Manager 541-388-6355
Rhonda Ray ​Administrative Assistant ​541-388-6492
​​Eastern (Klamath, Lake, Crook, Deshutes, Harney, Malheur, Baker, Gilliam, Grant, Hood River, Jefferson, Morrow, Sherman, Umatilla, Union, Wallowa, Wasco, Wheeler) ​ ​
​Bethany Harrington Aquatic Resource Coordinator-Klamath, Lake ​541-325-6171
Sarah Kelly Aquatic Resource Coordinator-Crook, Deschutes, Harney, Malheur ​541-388-6142
Heidi Hartman ​Aquatic Resource Coordinator-Baker, Gilliam, Grant, Hood River, Jefferson, Morrow, Sherman, Umatilla, Union, Wallowa, Wasco, Wheeler ​541-388-6060
​Shawn Zumwalt Proprietary Coordinator ​541-388-6033
​Lynne McAllister Jurisdiction Coordinator-Klamath, Lake, Crook, Deschutes, Harney, Malheur 503-986-5300
Chris Stevenson
Jurisdiction Coordinator-​Baker, Gilliam, Grant, Hood River, Jefferson, Morrow, Sherman, Umatilla, Union, Wallowa, Wasco, Wheeler ​503-986-5246
​​​​​​
Back to To

Business Operations and Support Services


NAME|EMAIL TITLE​​ PHONE NUMBER 
Cynthia Wickham Assistant Director  503-986-5227
Tiana Teeters​
Executive Assistant/Rules Coord. 503-986-5239
​Vacant ​Budget Analyst
HUMAN RESOURCES
Mylisa Holland
HR Manager ​503-986-5249
​Beth Vergara HR Specialist ​503-986-5223


FINANCE 

Vena McCoy  Fiscal Manager 503-986-5283
Sandi Zeigler Procurement & Contract Specialist 503-986-5254
Stella Wescott Investment Accountant 503-986-5304
Joseph Sisk Revenue Accountant Tech ​(*Temp) 503-986-5236
Pamela J. Lara  Reconciliation Accountant Tech 503-986-5307
Lucinda Long Accounts Payable Tech 503-986-5258
TriciaLynn Atatlig Revenue Accountant ​503-986-5253
Margaret Wert ​Senior Accountant (*LD) ​503-986-5295
​Vickie Nokleby ​​Facilities Specialist ​503-986-5243

INFORMATION TECHNOLOGY

Eric Andersen Information Technology Manager 503-986-5228
Randy Sounhein GIS Coordinator 503-986-5270
Dan Antonson ​​GIS Specialist ​503-986-5216
Clint Woodrow IT Systems Administrator 503-986-5310
​Michael Swanson
Laserfiche/ECM System Administrator 503-986-5222
Michael Lathrop IT User Support 503-986-5278

SUPPORT SERVICES 

Cheryl Myers​  Support Services Manager 503-986-5256
JoAnn Miles Public Records Coordinator 503-986-5277
Jennifer Rose Support Services Specialist 503-986-5306
David McGraw Support Services Specialist 503-986-5294
Sue Nelson Support Services Specialist
503-986-5242
April Gomez Support Services Specialist
503-986-5284
Heather Howard Support Services Specialist ​503-986-5235
Andrea Downing Support Services Specialist ​503-986-5235
Tanya Debban Support Services Specialist ​503-986-5234
Melinda Manley ​Customer Service Specialist ​503-986-5221
​Janet Seleznoff Customer Service Specialist​ ​503-986-5221

Back to Top

Common School Fund Property


NAME|EMAIL TITLE PHONE NUMBER 
Jim Paul  As​sistant Director  503-986-5279
​Cathy Gregory ​Executive Assistant ​503-986-5245

REAL PROPERTY​​​
Lanny Quackenb​ush  E​aste​rn Region Manager  541-388-6355
Rhonda Ray  Administrative Assistant 541-388-6492
Shawn Zumwalt Property Manager
(On Leave until January 2015)
541-388-6033
Sheena Miltenberger Acting Property Manager
541-388-6072
John Russell Principal Real Property Planner 503-986-5281
Clara Taylor Real Property Analyst 5​03-986-5276
Gary Curtis Archaeologist 541-388-6204
Randy Wiest  Rangeland Manager 541-388-6456 
Amber Ross Rangeland Manager (Acting) ​​541-388-6345
TRUST PROPERTY
​Patrick Tate Trust Property Manager ​503-986-5248
​Agatha Brown ​Field Auditor ​503-986-5323
​Estates
C. ​Wayne Smith ​Estate Coordinator Lead ​503-986-5287
​Greg Goller ​Estate Analyst ​503-986-5247
​Sally Wells ​Estate Paralegal ​503-986-5299
Unclaimed Property
Pamela Klecker​ Claims Coordinator Lead ​503-986-5289
​Larry Kramer ​Claims Specialist ​503-986-5273
​Tammy Palmer Claims Examiner ​503-986-5286
​Kim​ Geer​ Claims Examiner ​503-986-5241
​Chris Andrews ​​Claims Examiner ​503-986-5251
​Carolyn Harris Reports Coordinator Lead ​503-986-5290
Anay Hausner ​Securities Coordinator ​503-986-5257
Charlotte Camacho​ ​Reports Examiner ​503-986-5240



Back to Top

South Slough NERR


NAME|EMAIL TITLE PHONE NUMBER 
Adminstration & Facilities
Gary Cooper​ Reserve Manager   541-888-8270 Ext.315
Pam Wilson Operations Manager  541-888-5558 Ext.34
Katherine Andreasen  Administrative Assistant 541-888-5558 Ext.21
​Vacant ​​Procurement/Contract Assistant
Ed Oswald
Information Systems Tech 
541-888-8270 Ext. 303
Nate Damewood Facilities Lead 541-888-8157
Don Smith Maintenance Assistant ​541-888-8157
​Education
Tom Gaskill ​Education Program Lead 541-888-5558 Ext. 26
Joy Tally Education Program Specialist 541-888-5558 Ext. 27
John Bragg Coastal Training Program Coordinator 541-888-5558 Ext. 29
Deborah Rudd Public Involvement Coordinator 541-888-5558 Ext. 58
Jenna Kulluson OCEP Coordinator 541-888-5558 Ext. 32
Megan Joyce AmeriCorps UCAN 541-888-5558 Ext. 23
Science

Bree Yednock
Lead Scientist
541-888-8270 Ext. 302
Craig Cornu 
Monitoring Coordinator 541-888-8270 Ext. 301
Hannah McDonald
Stewardship Coordinator
541-888-8270 Ext. 314
Alicia Helms
Estuarine Monitoring Coordinator
541-888-8270 Ext. 304
Adam DeMarzo
Monitoring Technician
541-888-8270 Ext. 305
Colleen Burch Johnson
GIS Data Manager
541-888-8270 Ext. 313
Erik Larsen
Data Analyst
541-888-8270 Ext. 307
Jenni Schmitt Data Manager 541-888-8270 

Back to Top
​​​​​​​