Board Members

Shirin Sukumar, MD

Location: West Linn
Position: Chair
Term Expires: Feb. 28, 2017*


View Profile

Donald Girard, MD

Location: Portland
Position: Vice Chair
Term Expires: Feb. 29, 2016*


View Profile

Angelo Turner

Location: Portland
Position: Secretary
Term Expires: Feb. 28, 2018*

View Profile

Robert M. Cahn, MD

Location: Portland
Term Expires: Feb. 28, 2019

View Profile

Paul Chavin, MD

Location: Eugene
Term Expires: Feb. 28, 2019


View Profile

Katherine Fisher, DO

Location: Happy Valley
Term Expires: Feb. 28, 2019*


View Profile

K. Dean Gubler, DO

Location: Portland
Term Expires: Feb. 28, 2017


View Profile

James K. Lace, MD

Location: Salem
Term Expires: Feb. 28, 2018

View Profile

Lisa M. Lipe, DPM

Location: Lake Oswego
Term Expires: Feb. 28, 2018

View Profile

Jennifer L. Lyons, MD

Location: Portland
Term Expires: Feb. 28, 2019

View Profile

Michael Mastrangelo Jr., MD

Location: Bend
Term Expires: Feb. 28, 2017*


View Profile

Melissa D.C. Peng, PA-C

Location: Portland
Term Expires: Feb. 28, 2019


View Profile

Dana Rasmussen

Location: Portland
Term Expires: Feb. 28, 2019

View Profile

​​
* Ineligible for re​appointment (​​term limitation)​​                                        
 

About the Board

Board​ members provide a critical public service for patients and the medical profession.  The 13-member Board oversees all agency functions and makes all final decisions on the regulation of the practice of medicine in Oregon.

Each member is appointed by the Governor and confirmed by the Oregon Senate.  Ten members are physicians (seven Doctors of Medicine (MDs), two Doctors of Osteopathic Medicine (DOs) and one Doctor of Podiatric Medicine (DPM).  New in 2016, a Physician Assistant (PA) has been added as a member of the Board.  Two public members of the Board represent health consumers.  Board members represent a wide range of specialties and practice areas.  Of the seven MDs, there is at least one member appointed from each federal congressional district.  

Each member is selected for a three year term, with the opportunity to participate in a second term, for a total of six years.  All persons appointed must be residents of Oregon.  The physician members must have been in active practice for at least five years immediately preceding their appointment.  Neither the public members nor any person within the immediate family of the public members shall be employed as a health professional. ​



​​​​​​​​​​​​​