About

​​​Commissioners and Executive Director

Established in 2011 and vested with its current authorities in 2013, the Higher Education Coordinating Commission is a 14-member, volunteer commission appointed by the Oregon Governor, with voting members confirmed by the Senate. For information on how to apply for an appointment, please see the Office of the Governor here.

The Commission is supported by the HECC state agency, comprised of eight offices led by the Executive Director.

Executive Director

Ben Cannon

Position: Executive Director
Ben Cannon

View Profile

​​

Commissioners


Terry Cross

Position: Chair, Commissioner, voting member
Term Expires: June 30, 2023
View Profile

Larry Roper

Position: Commissioner, voting member
Term Expires: June 30, 2021
View Profile

​Lee Ayers-Preboski

Position: Commissioner, university faculty non-voting member
Term Expires: June 30, 2021
View Profile

Vanessa Becker

Position: Commissioner, voting member, also voting member of the Funding and Achievement Subcommittee
Term Expires: June 30, 2023
View Profile

Enrique Farrera

Position: Commissioner, college/university staff non-voting member
Term Expires: June 30, 2021
View Profile

Frank Goulard

Position: Commissioner, community college faculty non-voting member, also member of Funding and Achievement Subcommittee
Term Expires: June 30, 2021
View Profile

Arnel Fajardo

Position: Commissioner, voting member, also member of Funding and Achievement Subcommittee
Term Expires: June 30, 2025
View Profile

Greg Hamann

Position: Commissioner, voting member, also member of Funding and Achievement Subcommittee
Term Expires: June 30, 2025
View Profile

Sandy Rowe

Position: Vice Chair, Commissioner, voting member
Term Expires: June 30, 2023
View Profile

Helen Edwards

Position: Commissioner, voting member
Term Expires: June 30, 2023
View Profile

Duncan Wyse

Position: Commissioner, voting member, also Chair, Funding and Achievement Subcommittee
Term Expires: June 30, 2020
View Profile

Ricardo Lujan-Valerio

Position: Commissioner, voting member
Term Expires: June 30, 2025
View Profile

Rossy Valdovinos Torres

Position: Commission, non voting member, community college student
Term Expires: June 30, 2021
View Profile