Skip to main content
Oregon.gov Homepage

Members

The Board is comprised of eight volunteer members: five physical therapists, one physical therapist assistant, and two public members. Each member is appointed by the Governor and confirmed by the Senate.  Members serve a four-year term and may be reappointed to subsequent terms. 
   
Current Members   
Term Expiration
Board Chair, PT Member
Philip Haworth, PT
5/31/2023
Board Vice Chair, PT Member
Alan McAvoy, PT
5/31/2022
Public Member
Sandra Hahn
12/16/2022
Public Member
Andrea Muzikant
12/31/2023
PT Member
Rebecca Reisch, PT, PhD
9/30/2022
PT Member
Aubree Benson, PT
2/28/2022
PT Member
Hoku Okumura, PT
12/31/2023
PTA Member
Erica Goldsmith, PTA
9/30/2022
 

Your browser is out-of-date! It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how

×