Skip to main content
Oregon.gov Homepage

Committee Assignments

Board Members

   Board Members
Term Expiration
   Robert Cahn, MD, Chair - Portland
February 28, 2022#
   Christoffer Poulsen, DO, Vice Chair - Eugene

February 28, 2025*

   Erin Cramer, PA-C, Secretary - Stayton

February 28, 2025*

   Anthony Domenigoni, DPM - Happy Valley

February 29, 2024

   Kathleen Harder, MD - Salem

February 28, 2023*

   Paula Maria Lee-Valkov, MD - The Dalles

February 29, 2024

   Charlotte Lin, MD - Bend

February 29, 2024*

   Patti Louie, PhD, Public Member - Portland

February 29, 2024*

   Ali Mageehon, PhD, Public Member - Coos Bay

February 28, 2023

   Chere Pereira, Public Member - Corvallis

February 29, 2023*

   Jill Shaw, DO - Portland

February 28, 2023

   Sudeep Taksali, MD - Wilsonville

February 28, 2025^



Committee Assignments

   Committee Assignments
Term Expiration
   Acupuncture Advisory Committee

   Collin Stoll, LAc, Chair - Portland
July 7, 2022*
   Lisa Albanese, MD - Eugene

July 12, 2024*

   David Berkshire, LAc - Portland

July 13, 2023*

   Forrest Cooper, LAc - Portland

January 10, 2022

   Barbara de la Torre, MD - Portland

July 13, 2023*

   Charlotte Lin, MD, Board Liaison


   Administrative Affairs Committee

   Erin Cramer, PA-C, Chair

   Robert Cahn, MD


   Anthony Domenigoni, DPM

   Chere Pereira, Public Member

   Ali Mageehon, PhD, Public Member
   Editorial Committee

   Paula Maria Lee-Valkov, MD

   Patti Louie, PhD, Public Member


   Emergency Medical Services (EMS) Advisory Committee

   Stephen Brost, Paramedic, Chair - Clackamas
June 29, 2023
   Jim Cole, Paramedic - Veneta

June 30, 2024

   Matthew Neth, MD - Portland
June 30, 2024
   Michael Lepin, Paramedic - Madras
March 31, 2024
   Joan Paluzzi, PhD, Public Member - Milwaukie
October 4, 2024
   Physician Position (Open)

   Christoffer Poulsen, DO, Board Liaison


   Investigative Committee

   Christoffer Poulsen, DO, Chair

   Robert Cahn, MD

   Charlotte Lin, MD

   Kathleen Harder, MD

   Patti Louie, PhD, Public Member

   Jill Shaw, DO

   Legislative Committee

   Kathleen Harder, MD, Chair

   Erin Cramer, PA-C

   Christoffer Poulsen, DO

2022 Special Initiatives


   Workgroup on PA Rulemaking

   Erin Cramer, PA-C, Chair

   Patti Louie, PhD, Public Member

   OSPA Representative (Open)

   OMA Representative (Open)

   Health System Representative (Open)

   Small/Independent Practice Representative (Open) 


   Workgroup on Sexual Misconduct

   Patti Louie, PhD, Public Member, Chair

   Erin Cramer, PA-C


   Charlotte Lin, MD

   Ali Mageehon, PhD, Public Member

   Chere Pereira, Public Member
   Jill Shaw, DO


*Ineligible for reappointment (term limit in effect)


                                                                                                                   **Eligible for reappointment to a one-year, partial term only


#Continuing to serve until a replacement
is appointed in 2023


^Completing Dr. Gupta's unexpired term; expected to be
confirmed for a full three-year term in February



Updated January 2022



Your browser is out-of-date! It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how

×